Pracujeme na vývoji chytrého dávkovače léků a AI telefonického voicebota, který má prodloužit soběstačnost seniorů a umožnit jim zůstat déle v pohodlí domova a pečovat o sebe. Usnadníme tak život nejen seniorům, ale i jejich rodinám a sociálním pracovníkům a navíc tím ušetříme hodně peněz z rozpočtu státu. Máme skvělý tým, odborníky, finance, zkušenosti i znalosti, zkrátka všechny předpoklady tento problém vyřešit a změnit systém sociální péče.
Nesprávné užívání léků se jen v ČR týká cca půl milionu lidí a nejzásadněji ovlivňuje hlavně osoby s počínajícími psychickými onemocněními, jako jsou Alzheimer nebo demence. Proto jsme se zaměřili právě na tuto skupinu seniorů, pro kterou chceme navrhnout řešení, jež správnou medikaci bez nutnosti přítomnosti sociální služby “pohlídá” a bude umět poskytnout i další návazné služby. Cílem našeho projektu je také dosáhnout opravdové systémové změny. Řešení totiž bude úspěšné jen v případě, bude-li využíváno sociální službou a podporováno pojišťovnami.
Proč to řešíme aneb kde je problém
Špatné užívání léků vede k rychlému snížení kvality života seniorů a zhoršení jejich zdravotního stavu, což způsobuje, že tito lidé končí v nemocnici nebo v LDN dříve, než je nezbytně nutné, ztrácí samostatnost a dříve umírají. To vede k velké zátěži rodin, které o seniory pečují, a přetěžování sociálního a zdravotního systému a enormnímu navyšování nákladů na péči o ně.
Kde jsme a kam míříme
Proto jsme se začali zabývat myšlenkou chytrého dávkovače léků, který by uměl medikaci ideálně připomínat, dávkovat i hlídat, zda byla dávka opravdu pacientem správně užita. Půl roku jsme pracovali na rozpracování této myšlenky do konceptu díky finanční podpoře a expertize společnosti Zentiva. Zjistili jsme, že najít řešení je jako najít svatý grál, který pomůže zvládat jeden z nejpalčivějších problémů českého zdravotnictví.
Nyní jsme v další, inkubační fázi, kdy se zabýváme nejen tím, co by měl chytrý dávkovač léků umět a jak by měl vypadat, ale i využitím umělé inteligence za účelem telefonického připomínání medikace. Nápad a jeho potenciální dopad se líbil i ministerstvu práce a sociálních věcí, a tak jsme na tuto fázi získali podporu z prostředků EU ve výzvě 21 od oddělení projektů sociálních inovací MPSV ČR. A díky tomu zapojili skvělé spolupracovníky.
Kromě Zentivy jsme přizvali k tvůrčímu stolu průmyslového designéra Ivana Dlabače, který navrhne vlastní design dávkovače, Jana Vojvodíka, metodika Arbo de Vivo a experta na sociální služby, a odborníky na umělou inteligenci ze společnost Telma AI, která je součástí skupiny MAMA AI a pomůže vytvořit chytrého voice bota k již zmíněné telefonické komunikaci.
Jsme na začátku, ale už teď víme, že potenciál je obrovský. A tak nám držte palce, tohle má opravdu smysl.
Číslo a název projektu: CZ.03.03.01/00/22_021/0001483 INTELIGENTNÍ VZDÁLENÝ DOHLED
Dokumenty povinného indikátoru najdete zde:
Shrnující dokument – Co jsme v inkubaci zjistili a co jsme se naučili
Krátké shrnutí projektu a jeho výstupů