Virtuální realita ve zdravotnictví představuje obrovský potenciál – jednak pro rozvoj oboru jako takového a zároveň také pro ty, kteří VR uchopí za správný konec. V Direct People s JUFA, CIE Technology a jejich startupem VR Medical už rok řešíme, jak pomocí VR radikálně změnit oblast rehabilitací.
V rámci našich inovačních projektů se pohybujeme v mnoha oborech. A kdo nás zná, ví, že naší doménou je mmj. zdravotnictví. Mnohaletá spolupráce s Linetem, světovým výrobcem zdravotnických lůžek, nám pomohla získat vhled do fungování (i nefungování) zdravotních systémů, zdravotnických zařízení a rolí jednotlivých stakeholderů po celém světě. Naši expertizu jsme také posílili při spolupráci se sítí lékáren Dr. Max či v naší Zdravotnické platformě, jejímž cílem bylo inovovat tuto oblast díky spolupráci širokého spektra profesionálů ze souvisejících oborů.
Nejčerstvějším projektem je startup VR Medical, který vznikl ve spolupráci s investičním holdingem JUFA. Ambicí VR medical je uplatnění technologie virtuální reality ve zdravotnictví a jejich aplikace v celosvětovém rozsahu. Jde o nesmírně zajímavé a zároveň komplexní téma, proto spolupracujeme s celou řadou odborníků, výzkumníků, výzkumných organizací, a zdravotnických zařízení, kteří nám s velkým zájmem a entuziasmem pomáhají.
VR Medical se mimo jiné primárně zaměřuje na využití virtuální reality při rehabilitacích. V čem tkví její kouzlo? Pro pacienty je především v zážitku “jiné reality”, která uživatele doslova pohltí. To hraje důležitou roli při akceptaci této metody. Pro poskytovatele zdravotních služeb je to zase obrovská časová efektivita. VR umožňuje přenechat rehabilitaci zčásti nebo zcela na pacientovi pomocí úkolů ve virtuálním prostředí. A to prakticky odkudkoliv. Pomocí vzdálené správy lze pod pečlivým dozorem ošetřujícího cvičit klidně z domova. Brýle pacienta spolehlivě identifikují a zároveň měří jeho výkon, který se doteď posuzoval jen velmi obtížně. To nejen usnadňuje diagnostiku, ale díky velkým datům také zkvalitňuje poskytovanou péči. Fyzioterapeut se navíc může věnovat většímu počtu pacientů.
Potenciál brýlí ale není jen v oblasti rehabilitace. Neurologická a psychiatrická diagnostika je další velkou oblastí, kterou by mohly posunout. Jejich využití je možné například při screeningu v oblastech poddiagnostikovaných psychiatrických nemocí a postižení. Sběr dat s využitím AI povede ke zdokonalování a zpřesňování diagnostiky a to bez nutnosti zatěžovat zdravotní systém. Včasnější záchyt některých zatím neléčitelných degenerativních onemocnění, jejichž progres však umí dnešní medicína významně zpomalit, může pacientům prodloužit aktivní život a významně snížit náklady na jinak velmi drahou budoucí péči.
VR Medical v současné době spouští řadu pilotních projektů ve fakultních nemocnicích a v rehabilitačních ústavech. Čekají nás mnohaměsíční testy, abychom virtuální technologie ověřili v reálné praxi. Cílem je je zdokonalit a přizpůsobit potřebám prostředí, lékařů a pacientů.
To, co popisuji výše, je jen část témat, kterými se v rámci VR Medical zabýváme. Další širokou oblastí, na kterou se zaměřujeme, je vzdělávání ve virtuální realitě. Takže to berte jako ochutnávku a více snad příště.
PS: Potenciál VR je obrovský. A my nejsme jediní, kteří mu věří. Využití VR ve zdravotnictví se v roce 2020 odhadovalo na 2,1 miliardy dolarů. Tempo růstu této částky v průměru 40 % má ke konci dekády ročně zajistit dosažení 50 mld. dolarů. A to se bavíme pouze o zdravotnictví.Jestli se vám zdá, že to jsou příliš optimistické a ambiciózní prognózy, tak nejsou. Protože nemalé investice, které do oboru plynou z veřejných i soukromých zdrojů, znamenají neustálé zdokonalování VR technologie a to s sebou přinese další příležitosti pro její uplatnění.
PS2: Pokud vás téma zajímá, pusťte si záznam vystoupení Antona Titova, které měl v listopadu 2021 na největší evropské konferenci pro výrobce a distributory zdravotnických zařízení Medica.