„Teď, teď tu byl…!“ Jára Cimrman přicházel s vynálezy vždy jako druhý. V designu produktů to však může být výhoda

7. 5. 2020
Reading time: 1 min.

O inovacích věděl svého času Jára Cimrman hodně v tom dobrém i zlém. Byl sopkou, která svou činností zasypávala sama sebe, pionýrem slepých uliček, a tím, kdo přicházel na patentový úřad vždy pozdě. Veličina času je u objevů a nových věcí klíčová dnes stejně jako za časů monarchie. Rychlost uvedení na trh je důležitá. Ale o úspěšnosti produktu často rozhoduje spíše správné načasování. Být první se totiž ne vždy rovná být úspěšný

My v Direct People obvykle pracujeme se dvěma druhy zadání: buď ověřujeme nápad a převádíme ho do podoby reálného produktu a jeho nabídky. Anebo máme za úkol přijít i s nápadem samotným.

Mám nápad! Dál.

V takovém případě je naším úkolem tento nápad ověřit. Ověřit, jestli pro něj skutečně existuje trh a zda to není jen věc, která by “bavila” úzkou skupinu inženýrů ve firmě nebo pár fajnšmekrů (jako tomu bylo u Cimrmanových treter koniášek s hřeby obrácenými dovnitř boty). Důležité je nadesignovat výsledný produkt tak, aby ho cílová skupina uměla co nejjednodušeji použít. Cíloví uživatelé musí chápat, proč ho mají chtít, co jim to přinese, vyřeší. (Cimrmanova elektrická valcha slibovala úsporu času i energie, ale jak ji v neelektrifikovaných prádelnách zapojit a jak – pokud elektrifikované byly – zajistit, aby neprobíjela, to Cimrman nedořešil). Zároveň ověřujeme, zda je trh dostatečně velký, tedy zda se vyplatí produkt vyvíjet a investovat do jeho spuštění a propagace.

Nemám nápad! Nevím. Dál.

Jára Cimrman měl nápadů spoustu, ale je třeba říci, že sám sebe často zavedl do slepých uliček, což ho vždy stálo hodně času a úsilí. Proto jsme rádi za zadání, které je širší a komplexnější. Kdy naším úkolem není jen nápad ověřit a převést do smysluplného života, ale i se samotnými nápady přijít

Až příliš obvyklá chyba je totiž přesvědčení, že nápad je to hlavní… Ano, bez něho to nejde, ale převést nápad do úspěšného byznysu je obvykle ještě obtížnější než s ním přijít. Web Spolužáci.cz byl ve své podstatě postaven na stejném myšlence, s jakou až o dlouhých pět let později přišel Mark Zuckerberg (tedy pokud to byl jeho nápad ). A Ivo Lukaševič založil svůj Seznam o dva roky dřív, než Page a Brin spustili svůj Google Search.

Dál. Jak?

Ať už nápad máte, nebo ne, je důležité si ověřit, zda je trh připraven službu/produkt opravdu přijmout. Plavky dvoudílné si totiž Cimrman sice nechal patentovat jako první, ale rozšíření a obliby se dočkaly dávno po jeho smrti a nikoli jeho zásluhou.

Aby se nám nestalo to samé, využíváme při objevitelské a designérské činnosti metody Human-Centred Design a LeanStack. Ty Jára Cimrman podle našich informací nevynalezl a ani je neznal. I on však na základě pozorování cílové skupiny dobře a rychle usoudil, že doručování poštovních zásilek dělostřelectvem či metání hnoje pomocí výbušnin nemůže nikdy uspět. Tyto metody nám umožňují rychle a opakovaně získávat zpětnou vazbu z trhu a tu průběžně promítat do procesu tvorby produktu. Opakovaně se ujišťujeme, že rozumíme potřebám zákazníků, jejich požadavkům a nárokům. Hledáme další zákaznické skupiny, kterým by se náš produkt mohl hodit, bedlivě zkoumáme konkurenční řešení a hrajeme si průběžně i s obchodním modelem a propozicí produktu.

Při designování postupujeme rychle, po malých krocích a nebojíme se vracet. Ladíme a upravujeme dávno před tím, než se začne těžce investovat do finální podoby. To všechno musí proběhnout v řádu jednotek měsíců, a to i v případě složitějších produktů, které ve firmách vznikají obvykle roky.

Tak.

Kdyby Jára Cimrman přišel se svými neuznanými nápady z patentového úřadu za námi, mohli bychom mu vysvětlit, že vítězové mohou být i ti, kteří přišli s nápadem jako druzí nebo třetí. Záleží vždy na správném načasování, správném posouzení připravenosti trhu, ochotě empaticky a s pokorou svůj nápad modifikovat podle reálných potřeb a samozřejmě na samotné realizaci

Pokud si chcete ušetřit čas s hledáním nápadů či jejich ověřováním a chcete jít prošlapanou cestou za využití osvědčených pomůcek, taháků a hacků, dejte nám vědět. Společně se můžeme pustit do činnosti badatelské a objevitelské, která vás dostane k novým příjmům.

Stanislav Coufal

Innovation Leader

View profile